Покер і Трейдинг, схожі більше ніж здається, розберемось?))
Всіх вітаю у моєму блозі, давно нічого не писав, тому вирішив відновити активність з обговорення цікавої думки, яка в мене з'явилася в голові, з моменту, коли я почав ближче знайомитися з покером.
А саме - дуже велика схожість між покером і трейдингом..
Думаю зараз, у 2024 майже кожен знайомий зі словом "криптовалюта", знає що таке біткойн та ефір, і що на біржі їх можна покупати і продавати, як і сотні інших більш відомих монет.
У 2021-2022, коли тема крипти була на вершині хайпу, а біткоін, майже кожного тижня, пробивав свої історичні максимуми, я теж втянувся і почав освоювати трейдинг та інструменти і стратегії пов'язані з ним.
Досягти в цьому ділі успіху мені не вдалося, і на мою скромну думку причина невдач у більшості людей в трейдингу, така ж сама як і у більшості в покері, але давайте по порядку.
Я буду приводити певні елементи трейдингової рутини і одразу проводити аналогію з покерним гріндом, щоб все було більш наглядно:
1. Трейдинг як і покер починається з вибору монет які ви збираєтесь торгувати на біржі, вони є з високою волатильністю, де ціна кажну секунду скаче на 5-10% , а є навпаки низьковолатильні, де ціна досить повільно рухається, в межах 0,1-0,5% за хвилину.
В покері відповідно ми для початку обираємо собі дисципліну у якій хочемо розвиватися і грати, можна обрати PLO5 - на мою думку найбільш дисперсійний вид покеру, майже кожен банк який ви будете розігрувати буде конських розмірів, але при цьому вірогідність успішно доїхати до рівера досить нестабільна. Або ж ви обираєте грати умовно мтт з NLH у глибоких стеках з повільною структурою, де дисперсія по відношенню до PLO5 значно нижча.
2. Після того, як ви визначили тип монет, які ви хочете торгувати, ви переходите у режим пошуку прибуткової ситуації, як правило у вас на моніторі або двох - відкриті графіки руху ціни монет, користуючись певними інструментами ви аналізуєте і шукаєте оптимальну точку входу. Якщо хаотично відкривати угоди і нічого не аналізувати, це швидко приведе вас до втрати вашого балансу.
В покері це відбувається абсолютно аналогічно, під час сесії маємо повний екран столів і шукаємо підходящу ситуацію, для входу в роздачу, бо гра на будь яких двох картах і впіп 90% дуже швидко приведуть вас в лоббі рума. Нас цікавлять вигідні з точки зору мат очікування споти, де ми зможемо отримати найбільший профіт.
3. В трейдингу як і в покері, дуже важливо правильно управляти доступним тобі об'ємом коштів, маючи на балансі 100$, можна використовувати низьке кредитне плече і і використовувати стоп-лосс, щоб не резикувати більшим % від балансу, ніж це передбачає план. Або навпаки можна зайти одразу на всі 100$ з плечем х125, якщо повезе, заробити можна непогано, але як тільки ціна поворухнулася проти вас, одна секунда і грошей на балансі як і не було.
Очевидно, що в покері цю ж роль виконує банкролл менеджмент, маючи 100$ можна зробити 100 входів по 1$ і збільшити свої шанси на ІТМ/фіналку/занос, або можна зробити два входи по 50$, сумма виграшу буде значно вища, але і з точки зору дисперсії, шанси на дистанції в нас невеликі. Тож кожен обирає сам, як розподіляти БР.
4. І найбільш важливий аспект, який є ключовим як у трейдингу, так і у покері і який на мою думку є вирішальним, коли мова йде про те, чому в трейдингу і покері одні заробляють все, а інші закатуються під нуль - мова йде про психологічний фактор.
Погодьтеся, коли справа доходить до ситуації коли є два варіанта: або заробити гроші, або втратити ті що вже мав, психологічний тиск колосальний (банкрол менеджмент як раз створений з метою знизити його). В трейдингу критично важливо зберігати холодний розум, бо навіть коли ти все правильно проаналізував і зробив, немає гарантії, що все піде по плану і ти отримаєш прибуток, а не мінус.
Відповідно і в покері на мою думку, психологія є визначним фактором, можна бути скіловим гравцем, але якщо переїзд твоїх карманних АА хоч на 1% впливає на твою подальшу гру в цьому турнірі, або за іншими столами, то скілл тебе не спасе. Тут, як і в трейдингу - наявність сильної комбінації ще не гарантує тобі, що тебе не переїдуть ранер-ранером.
Відповідно, саме вміння спокійно реагувати на куллери і мінусові стріки на мою думку є найбільш важливим на дистанції. І навчитися цьому, як на мене, значно складніше, ніж вивчити матрицю рук відкриття, запам'ятати правильні сайзинги, або вміти рахувати пот-одси.
Це все звичайно треба вчити і знати, щоб прогресувати, але без дисципліни і стійкості перед тільтом, скоріше за все вам навіть не вдастся вилізти з мікролімітів.
P.S. Особисто я відчуваю у себе значні проблеми з психологією, по темпераменту я досить імпульсивний, але намагаюся працювати над цим. Дивлячись на успішних покерних стрімерів і гравців, помітив що всі вони або самі по собі флегматики, або вони змогли виробити в собі цей скілл зберігати спокій в будь яких ситуаціях. До речі це працює в обидва боки, бо переапу це теж стосується. Коли всі виставлення закриваються на твою користь, буже легко спіймати ейфорію і почати занадто розширювати свій діпазон відкриття і захисту.
Пишіть, що думаєте з цього приводу і як у вас ситуація з психологічним аспектом)









Дуже цікава стаття!
Я вважаю, що у кожній справі ти маєш постійно навчатися і вдосконалюватися, щоб чогось досягти! А психологія, це дуже важливий фактор, бо у нас в житті теж все не гладко, і потрібно все це якось переживати! Хоча сам у покері частенько тільтую після парочки переїздів підрят!
Головна схожість в тому що ти не можеш передбачити майбутнє і граєш в лоторею шо там шо там
У одній окремій роздачі - так, це лотерея.
На дистанції - це закономірність! Робиш плюсові дії - будеш у плюсі!
Міф про дистанцію придумали руми тому що рейк єдине що стабільне на дистанції. А насправді дисперсія і обмеження банкролу приведуть до одного результату
А як же плюсові реги? Покерні фонди, які бекають гравців за для своєї вигоди? Це теж міф?
На це ж на відрізках. Сьогодні ти плюсовий рег, завтра шукаєш гроші і психолога бо даунстрік.
Фонди бекають доки є профіт, далі вимагають повернути програні гроші
Що значить повернути?
я десь бачив що деякі фонди мають умови що якщо ти заліз в мінус до повинен повернути гроші які тобі дали на гру
Нах тоді такий фонд
Ну, як на мене, зрівнювати покер і трейдинг не дуже коректно.
У покері набагато МЕНШЕ факторів, які можуть вплинути на результат. Сухий розрахунок ймовірностей, плюсові рішення + бачення дії суперника можна предположити його діапазон та свої шанси.
Щодо випадковості, удачі, ГВЧ - на дистанції це не дуже важливо вже. Якщо ти граєш добре - ти будеш завжди у плюсі.
А тепер які фактори у трейдингу? Тут їх БІЛЬШЕ.
Основний фактор це багато інформації, інсайдів, які ще можуть бути помилковими.
Хтось там будує графіки, точки входу і т.д. Наскільки це вірно? Особливо що криптовалюта це не регульована система. Її можуть запампити або злити великі гравці, і всі ці прогнози підуть по одному місці.
Ти не можеш точно прорахувати результат як у покері, наприклад у мене ФД, доїде з флопа у 40%.
Можна заробити на трейдигу? Можна, але ризики набагато більші чим у покері. Тому що набагато більше невизначених факторів.
Психологія всюди дуже важлива.