Чарт стартових рук

Чарти – це свого роду покерні таблиці, що відображають спектр рук, з якими варто грати і показують як слід себе поводити в тій чи іншій ситуації з цими картами.

Кожен з них складено із діапазонів.

На префлопі чарт стартових рук підказує, з якими картами і як заходити в гру.

Для кожної дисципліни правильно використовувати окремий чарт, адже те, що добре для кеш-ігор не завжди підійде для турнірів, і те, що добре в грі один на один, має зовсім інший вигляд за 6 макс або 9 макс столами...

Але давайте розберемося в усьому по порядку.


Стартові руки в покері

Стартові руки – це кишенькові карти з якими ви заходите в гру. Вибір правильних стартових рук дуже важливий в Холдемі, адже від того з якими картами ви граєте часто залежить результат. Грубо кажучи, потрібно вміти відділяти хороші карти від поганих, скидати сміттєві руки і грати з сильнішими. У довгостроковій перспективі така стратегія буде плюсовою.

Основи вибору стартових рук і базові чарти

Одні з найпопулярніших питань: «з якими картами грати в покер початківцям?» або «з якими картами грати в покер і вигравати?». На жаль 100% правильної відповіді на ці питання немає. Ви можете як виграти роздачу з різномастними 2-7, так і програти з кишеньковими тузами. На результат гри впливає набагато більше факторів ніж просто якості стартових рук. І все ж при правильному підході, на дистанції ефективніше буде заходити в гру з більш сильними картами: кишеньковими парами, одномасними конекторами, високими картами однієї масті тощо.

найкращі стартові карти

Існує багато різних чартів стартових рук в залежності від типу гри, обраної стратегії, вашої позиції і ситуації за столом. Але є деякі основні принципи їх вибору, прислухаючись до яких можна скласти базові чарти.

Преміальні стартові руки:

  1. Топ-рівень (2% кращих стартових рук): тузи, королі, дами і одномасні туз-король.
  2. Другий рівень: туз-король різномасті, одномасні туз-дама, туз-валет і король-дама, а також кишенькові валети і десятки.

Топ-10 стартових рук:

Тузи, королі, дами, валети, десятки, одномасні туз-король, туз-дама, король-дама, туз-валет і різномасті туз-король.

Топ-20 стартових рук:

Перші топ-10+ одномасні туз-десять, король-валет, дама-валет, король-десять, дама-десять, туз-дев'ять, різномасті туз-дама, туз-валет, кишенькові дев'ятки і вісімки.

Візуально базові чарти мають такий вигляд:

Чарт преміальних стартових рук

Преміальні стартові руки

Чарт топ-10 стартових рук

топ-10 стартових рук

Чарт топ-20 стартових рук

топ-20 стартових рук

Як читати чарти?

Щоб читати покерні чарти – експертом бути не потрібно. У таблиці зібрані всі можливі пари карт, які можуть бути у вас на руках в техаському холдемі (всього 169 можливих комбінацій). Тут не беруться до уваги масті карт, тільки враховується єдиний факт: одномастні вони або різномастні.

Як правило в чарті використовується кілька кольорів, до яких далі йдуть пояснення автора. Наприклад, якщо у вас на руках карти, поле з якими в чарті зафарбоване в синій колір, а автор пише, що синім позначені карти, з якими слід рейзити – то максимально ефективним рішенням на його переконання у цьому випадку буде зробити рейз.

Зверніть увагу: Для того щоб надалі вам були зрозумілі наші чарти і префлоп таблиці, нагадуємо, що в тексті "s" – значить одномасні карти (від "suited" – однієї масті), а "o" – різномасті ( "offsuited" – не однієї масті). Це слід в черговий раз нагадати, так як новачки можуть порахувати "o", як "одномасні" або прийняти "s" як позначення пікової масті ( "h" – hearts (черви), "s" – spades (піки), "d "– diamonds (бубни)," c "– clubs (трефи)).

Якщо буква не вказана, швидше за все маються на увазі різномасті карти. В окремих випадках – масть не має значення.

Приклад: AKs це: A♥K♥; A♦K♦; A♣K♣; A♠K♠ (чотири можливих комбінації).

AKo це: A♥K♦; A♥K♣; A♥K♠; A♦K♥; A♦K♣; A♦K♠; A♣K♥; A♣K♦; A♣K♠; A♠K♥; A♠K♦; A♠K♣. (12 можливих комбінацій)

У деяких таблицях і текстах замість карти вказано "X", це означає, що на цьому місці може бути будь-яка карта (як правило – меншої вартості ніж перша зазначена карта). "Xs" – будь-яка карта тієї ж масті.

Який чарт вибрати?

Кожен гравець підбирає індивідуальний чарт під себе і сам визначає який відсоток рук він збирається грати. Вибір чарту безпосередньо залежить від стратегії гравця. Якщо він притримується тайтової гри – його діапазон буде достатньо вузьким, а якщо грає лузово – більш широким.

Новачок може використовувати чарти з інтернету, поступово адаптуючи їх під свою гру. Важливо орієнтуватися не тільки на свій діапазон, а й на опонентів. У певних ситуаціях навіть найтайтовіший гравець може увійти в гру з «ені ту». Наприклад, якщо бачить, що існує велика ймовірність того, що противник скине на його рейз у префлопі.

Як і де отримати потрібні чарти

У мережі ви знайдете масу покерних чартів і таблиць стартових рук. Їх повно в покерних книгах, на форумах і в статтях професійних гравців. Багато шкіл покеру роздають безкоштовні чарти для гри на мікролімітах або надають спеціально розроблені таблиці для своїх учнів за окрему плату.

Головне розібратися, які з них вам найбільше підходять. Створити чарт ви можете самостійно, однак це досить клопітка робота.

У цій статті ми зібрали для вас найпопулярніші і затребувані чарти для кеш і турнірних гравців.

Чарт стартових рук 9 мах bss:

Завантажити чарт для 9 макс

Для зручності користування ми використовували в таблиці кілька кольорів. Ви можете роздрукувати її (завантажити чарт BSS 9 мах в хорошій якості + кольорова версія) і використовувати як «шпаргалку».

Чарти стартових рук за короткими столами (6 мах bss) в залежності від позиції за столом:

Завантажити чарт для 6 макс

У червоний зафарбовані клітинки з сильними руками. Їх варто розігрувати, якщо ви першим заходите в гру або опонент зайшов лімпом. У разі якщо гравець перед вами зайшов з рейзу, з цими руками вам слід зробити ре-рейз який розміром приблизно в 3,5 разів перевищуватиме зроблену ставку. Якщо рейз після вас – підвищуєте в 3 рази або йдете в олл-ін.

Жовті клітинки (тільки для ВБ) – руки хороші для стілу у гравців зі стеками 50 ВБ і вище. Їх варто розігрувати на великому блайнді, якщо було підвищення не більше ніж на 4 ВБ від CO, BU або SB. Якщо ж підвищення було від MP2, MP3 або більше одного опонента підвищили – краще карти скинути.

На синіх полях знаходяться руки середньої сили. Їх потрібно розігрувати, якщо до вас ніхто не увійшов в гру, або увійшли з лімпу. Якщо до або після вас підвищили – карти краще скинути. Виняток буде тільки на ВБ.

Зеленим позначені слабкі руки, з якими найчастіше вам вдасться поцупити блайнди і розігрувати їх потрібно в тому випадку, якщо до вас ніхто не зайшов в гру.

Гра на високі і низькі ліміти багато в чому відрізняється, але чарти визначаються діапазоном рук і більше залежать від обраної вами стратегії, тому не діляться на мікролімітні чарти або для хайстейкс-гравців.

Чарти для турнірних гравців

У турнірах з плином часу зростають блайнди, і відношення стеків гравців до блайндів постійно зменшується. Крім того, гра ведеться «на вибивання», тому варто застосовувати різні тактики в ранній, середній та пізній стадіях турніру, а відповідно і використовувати різні чарти стартових рук.

MTT-чарт: рання стадія турніру

Завантажити MTT-чарт

Більш спрощений чарт для МТТ на ранній стадії:

простий чарт для турнірів

MTT-чарт для середньої стадії турніру:

завантажити чарт для середньої стадії турнірів

На пізній стадії турніру (фінальний стіл) велику роль грають не кишенькові карти, а розмір стеку. Краще уникайте гри з опонентами, у яких великі стеки, якщо не впевнені в силі своєї руки. Чарт на пізній стадії МТТ вибирати потрібно залежно від кількості фішок.

Згадані вище чарти можуть підійти як для дорогих турнірів, так і для фріролів. У будь-якому випадку вони тільки направляють вас в ситуаціях, коли важко підлаштуватися під конкретного опонента. В реальних умовах грати винятково на карту в багатостоловому турнірі складно.

Для початку ви можете перевірити чарт на фріролах, поле в них відрізняється від звичайних МТТ на гроші, але в той же час так ви визначите комфортність діапазону безкоштовно.

Чарти Spin&Go

Для новачків Spin&Go чарт стартових рук буде дуже корисний. За допомогою нього гравцям легше зрозуміти з якими руками і на якій позиції варто робити кол, рейз, запушити або скинути карти. Найкраще запропоновані нижче чарти підходять для 3-макс Спін-енд-Гоу зі стартовим стеком 25 ВБ.

Чарти стартових рук Spin&Go на батоні

завантажити чарт для спінів

На батон при стеці 10-25 ВБ заходити в гру рекомендується з міні-рейзу 2 ВБ, так як позиція найвигідніша за столом і має свої переваги. У першій таблиці кольорами виділені поля з руками, які можна рейзити на батоні.

При стеці 10 і менше ВБ – в спінах починається стадія «пуш-фолду», при цьому чим менше фішок – тим більш широкий діапазон повинен бути (фіолетові поля – 10-8 ВБ, червоні – 7-6 ВБ і жовті – менше 5 ВБ) .

Зі спекулятивними руками не варто колувати ставки опонентів розміром більше 10% вашого стека.

Чарти стартових рук Spin&Go на малому блайнді

чарт для спінів на МБ

На малому блайнді зменшуйте кількість колів. Як і на батоні, в чартах для МБ кольорами позначені руки, з якими слід заходити з мін-рейзу (2,5 ВБ) при стеці вище 10 ВБ, а також руки для пушу при стеці нижче 10 ВБ (фіолетові поля – 10-8 ББ, червоні – 7-6 ВБ і жовті – менше 5 ВБ).

Чарт SNG (пуш-фолд Неша)

На прийняття рішень в СНГ-іграх впливає багато чинників: стартова рука, позиція, кількість гравців в банку і т.п. Якщо до вас в гру ніхто не зайшов або зробив це з лімпу, то за великим рахунком рішення приймається в залежності від вашої позиції за столом і кишенькових карт. У такому випадку найпростіший і зручний чарт для SNG-турнірів низьких лімітів можна виразити в таблиці:

Завантажити чарт для СНГ турнірів

У покерній таблиці вказано при якій максимальній кількості ВБ у стеці з тими чи іншими картами варто йти в олл-ін. Руки, яких немає в таблиці – для пушу не підходять.

Хедз-ап чарт Неша

За допомогою чартів рівноваги Неша ви можете перетворити вашу гру в таку, де ви завжди приймаєте правильне математичне рішення. У діаграмах зазначено, чи слід виставлятися в олл-ін або ж фолд руку в залежності від поточного розміру вашого стеку:

Хедз-ап чарт Неша

Чарт Неша в ХА

Як використовувати чарти рівноваги Неша

Знайдіть свою руку в наведеній вище таблиці (центральна синя діагональ – пари, зелені комірки під діагоналлю – НЕ одномасні карти, помаранчеві комірки над діагоналлю – одномасні карти). Якщо гравець поставив проти вас олл-ін, використовуйте другий графік. Якщо ні, використовуйте перший графік. Якщо у вас кількість блайндів дорівнює або менше того, що написано в чарті, то вам варто вкласти всі свої фішки в банк. Якщо у вас більше блайндів, ніж вказано на графіку, ви повинні скинути руку.

Ваша виграшна перевага може бути не дуже великою, але ви отримаєте профіт після того, як зіграєте сотні або навіть тисячі покерних хедз-ап матчів, використовуючи чарти рівноваги Неша (пуш-фолд чарти).

Чарт за Скланскі

У кожного покериста є свій унікальний підхід до гри, але більшість дотримуються схожих ідей щодо діапазону розіграшу стартових рук. Вперше їх класифікацію зробив відомий покерист і автор книг по покеру Девід Скланскі. Він виділив 8 груп стартових рук і пояснив з якими з них і коли варто заходити в гру на префлопі.

Стартові руки в покері (таблиця Девіда Скланскі):

чарт за скланскі

Скланскі пише, що:

  • з ранньої позиції розігруються руки груп 1-3.
  • з середньої – груп 1-5.
  • з пізньої – 1-7.
  • на блайндах – 1-8 (всі групи).

Для зручності ми перевели таблицю Скланскі в чарт.

Чарт стартових рук Девіда Скланскі:

Чарт Скланскі

Тут синім зафарбовані руки з групи 1, блакитним – група 2, зеленим – група 3, світло-зеленим – група 4, жовтим – група 5, помаранчевим – група 6, рожевим – група 7 і фіолетовим – група 8. Сірі поля – сміттєві карти , які в більшості випадків краще скинути.

Чарт стартових рук 6-max zoom

Зліва направо позиції EP/vsEp і MP/vsMP:

Зліва направо позиції CO/vsCO, BU/vsBU і SB/vsSB:

Спеціальний софт

Існує спеціальний софт, який автоматично розраховує діапазон рук за заданими параметрами. Більшість програм пропонують безкоштовні демо-версії в яких ви можете вибудувати чарт стартових рук (найчастіше префлоп чарт).

Найпопулярніші програми побудови чартів: Equilab і Poker chart. Можна використовувати і інші покерні калькулятори з чартами, які можуть працювати як додаток або як онлайн-сервіс (наприклад, як цей покер калькулятор).

За допомогою спеціальних програм ви також можете визначити діапазони конкретних опонентів і підлаштувати свій чарт під них.

Зверніть увагу: в деяких покер-румах використання подібних програм одночасно з відкритим клієнтом – заборонено. Більш того, деякі покерні кімнати можуть заблокувати акаунт навіть за відкритий ексель, в якому використовуються різнокольорові поля. Наприклад, PokerStars, якщо бачить відкриту програму для чартів або документ ексель – надсилає попередження на пошту, а потім зовсім може заблокувати акаунт.

Але, так як чарт бажано мати під рукою – вихід із ситуації простий: відкривайте його на іншому пристрої (ноутбуці, телефоні) або роздруковуйте, якщо це можливо.

Поради щодо застосування чартів для новачків

Стандартні чарти і діапазони хороші для початківців, але для більш ефективної гри ви повинні навчитися адаптуватися під опонентів і в залежності від їх показників оптимізувати свою гру. Наприклад, якщо опоненти часто скидають на рейз, вам варто розширити спектр рук, а якщо проти вас грають більш лузові гравці, можливо, є сенс грати тільки з найсильнішими картами.

Для того щоб оптимізувати чарт стартових рук уважно спостерігайте за грою опонентів, записуйте НОТСи, дивіться ВОДи зі своєї дисципліни, вивчайте сучасну літературу.

В ідеалі ваш чарт повинен бути максимально гнучким, щоб підлаштовуватися під опонентів.

Не забувайте, що всі чарти носять рекомендаційний характер і навіть якщо ви будете дотримуватися їх беззаперечно – це не гарантує вам 100% прибутку.

Щоб налаштувати чарт під себе – потрібно перевірити його на лімітах, що граються, однак для початку ви можете випробувати чарт на фріролах або кеш-грі на фішки.

Якщо ви тільки-тільки починаєте свій шлях у покері, ви так само можете взяти на озброєння зазначені в цій статті чарти і таблиці. Вони підходять не лише для дорогих ігор. Ви можете використовувати їх як чарти для мікролімітах і чарти для фріролів.

Рекомендуємо прочитати схожі теми:

Натс, блеф, покер фейс, ХАД, тільт, одномасні коннектори, олл-ін.

Обговорити на форумі