Бен “Bencb” Ролле: Блефувати чи не блефувати – ось у чому питання
Зірка онлайн покеру пояснює, чому блефи є обов'язковими
Бенджамін Ролле, відомий більшій частині покерного світу покеру як Bencb, є одним із найкращих гравців онлайн турнірів у сучасній грі.
33-річний німець був видатним молодим футболістом, але після коледжу почав займатися онлайн покером та пройшов шлях до найвищих доступних лімітів. Спочатку він грав анонімно, але влітку 2019 року розкрив свою особу.
За свою кар’єру він виграв багато мільйонів доларів. Особливо варто відзначити перемогу у World Championship of Online Poker $100,000 Super High Roller, де вони разом з Федором Хольцем поділили призові в 1,2 мільйона доларів. Нещодавно він виграв турнір Sunday High Roller на GGPoker і отримав майже 400 000 доларів, а також виграв титул Super Millions з призовими в 424 000 доларів.
Покерний хайроллер час від часу пише статті для покерних сайтів, а також транслює свою гру на Twitch. Також Бен виступає в ролі тренера і вже поділився своєю стратегією з тисячами гравців у всьому світі.

Коли Бен не грає і не тренує інших, то працює зі своїм чемпіонським кіберспортивним клубом Acend.
Нещодавно Ролле відповів на декілька важливих питань стосовно блефу. Він виділив підходящі споти для нього, а також відзначив моменти, де краще дочекатися кращої ситуації.
Як гравці можуть визначити найкращі споти для того, щоб зіграти творчо і використати блеф?
Бенджамін: Блефи не мають бути творчими. Вони є частиною гри. Вони обов'язкові.
Тут головне розуміти ризик і винагороду. Ризикуйте не дуже сильно за гідну винагороду. Це часто включає в себе ставку на флопі в блеф, потенційно великий другий баррель на терні, але дуже рідко і вибірково ставку на рівері. Якщо опонент грає кол на флопі і терні, він часто занадто прив’язаний до своєї руки і не збирається скидати на рівері. Це і буде найбільшою різницею між гравцями, які виграють і програють.
Виграшні гравці можуть відпустити руку незалежно від того, кололи вони флоп і терн чи ні. Вони здатні оцінити ситуацію заново на рівері. Програшні гравці часто вважають так: «Я колов флоп і терн, тому я повинен заколоти і рівер». Це серйозна пастка і дуже помилковий процес мислення.
Якщо ви займаєтесь в солверах, то побачите, що на рівері треба скидати багато рук залежно від сайзингу, який використовує опонент. Чим більша ставка по відношенню до розміру банку, тим менше рук треба колоти; чим менша ставка, тим більше ми можемо колоти, оскільки отримуємо кращі шанси.
Якщо під час блефу ми не попали у флоп і граємо проти великого блайнду, майже завжди буде вигідно робити маленькі контбети як блеф. Наприклад, 33 або навіть 25 відсотків розміру банка.
На терні ми можемо блефувати по виходу небезпечної карти, або з хорошими стріт-дро чи флеш-дро. Навіть якщо у нас є рука на кшталт A♥ 2♥, ми б все одно зробили продовжену ставку на флопі K-10-5, оскільки у суперника буде багато рук, які нікуди не попали. І тут ми хочемо захистити свою руку від чогось на зразок 8-7 різномастних або Q-7 різномастних, які знаходяться в діапазоні захисту опонента.
З Q-J ми маємо легкий другий барель на терні, оскільки у суперника буде кілька менших пар (наприклад, 88), з якими він колотиме невеликий контбет, а також руки 10x, які будуть починати фолдити. З двосторонніми стріт-дро або флеш-дро нам не потрібно мати багато фолд-еквіті. Я зазвичай часто блефую на флопі та терні, але менше блефую на рівері, навіть із хорошими блокерами.
Які найгірші ситуації/споти для спроби блефувати і чому?
Бенджамін: Найгірші моменти для блефу – це коли ваші опоненти мають багато дуже сильних рук (з точки зору абсолютної сили), особливо на дошках, де технічно можна зібрати фулл-хауси, флеши та стріти. Наприклад, борд типу 7-9♥-J♥-9-Q♥.
Часто ви бачите, як гравці роблять миттєвий колл із рукою на кшталт A-9 або 9-5 одномасними (тобто з тріпсом). Тріпс загалом є сильною рукою в холдемі, але лише з точки зору її абсолютної сили. Звичайно, якщо суперник робить ставку на флопі, чек на терні та ставку на рівері, це стає легким колом, оскільки він може вельюбетити K-K або A-Q проти слабших рук Q-x або J-x.
Але якщо він чек-рейзить вас на флопі, ставить на терні та йде олл-ін на рівері, то ваші одномасні 9-5, K-9 або A-9 більше не виглядатимуть так сильно і красиво.
Менш досвідчені гравці думають: «У мене тут тріпс, я маю з ним заколоти». Це дуже небезпечний хід думок. Вони не в змозі думати про відносну силу рук і враховувати попередні дії та карти на борді. Особливо в цій ситуації, коли у опонента може бути стріт, може бути бекдорний флеш, або з двох пар на флопі закрився фул-хаус. Загалом його діапазон складається з великої кількості рук, які перемагають вас, і одночасно у нього дуже мало блефів. Це робить ваші тріпси дуже слабкою рукою.
Більшість людей думають не так. Отже, якщо я зіграю по цій лінії та дійду до ріверу, ви можете бути впевнені, що я матиму стріт, фул-хаус або флеш. І тоді я використаю той факт, що люди не можуть сфолдити свою руку, яка є сильною на їхню думку.
Коли я граю на моїх лімітах з бай-інами 5 000$ і 10 000$ в онлайні, я іноді буду блефувати в подібних спотах, оскільки тут мої опоненти думають на подібному рівні. А от на нижчих і середніх лімітах я так робити не буду.
Деяким гравцям складно розібратися, коли справа доходить до вскривання блефу. Що вони повинні шукати? І як в гру вступають комбо та блокери, коли я вирішую, чи робити кол?
Бенджамін: Перше питання, що я задаю собі: «Чи це легкий спот для блефу?» Це те, що я можу порадити зробити кожному.
Бенджамін РоллеОдин із найуспішніших турнірних гравців в онлайні, покерний тренер та стрімер.Легкий спот для блефу – це борди, на яких не закрилося багато дро.
Скажімо, на дошці вийшло 9-8-4-2-4. У суперника можуть бути одномасні Q-J, J-10, Q-10, 7-6, 6-5, A-3 або A-5. Так багато потенційних блефів полегшують хірокол з руками 9-x або 8-x навіть проти блефу в три барелі.
А тепер припустімо, що на дошці немає таких «природних блефів» із незакритими дро. По такому борду, як 10-10-5-2-2, набагато важче блефувати. Тут в гру вступають блокери. Гравцю потрібно вміти ідентифікувати руки, які блокують сильні комбінації та розблоковують слабкі карти суперника.
Вам точно не захочеться блефувати з 6,7 або 9 у вашій руці, оскільки це блокує діапазон фолду суперника. Він складається з шісток до девʼяток, а також деяких слабких рук з тузом, як-от A-9 одномастних або A-8 одномастних. Така рука, як Q-J або K-Q, блокує деякі сильніші 10-х, які могли грати слоуплеем, або деякі сильніші оверпари, які не зробили ререйз на префлопі (тобто J-J або Q-Q).
Не вдаючись у подробиці, можна побачити, що цей спот вимагає глибокого розуміння покеру, особливо концепції блокерів. Таким чином, людям буде важче знайти правильні руки для блефу.
Чесно кажучи, я вважаю, що дошка 10-10-5-2-2 взагалі не є чудовою дошкою для блефу, оскільки багато слабших опонентів у кінцевому підсумку будуть колоти руки типу 8-8, бо не захотять вірити, що у вас є тріпс або тузи (та і просто з цікавості). Отже, завжди краще блефувати в тих випадках, коли опоненти доходять до ріверу з високим флеш-дро або з великою кількістю слабких пар із дро, які грають кол на флопі і терні, а потім фолдять рівер.
Але знову ж таки, я в першу чергу зосереджуюсь на тому, щоб робити ставки на багатьох флопах і продовжувати агресію на багатьох тернах, а потім часто не блефувати у великих банках на рівері на низьких і середніх лімітах. Здатність зрозуміти це та дотримуватися цього – можливо, не найзахопливіший стиль гри, але безперечно більш прибутковий підхід, якщо ви хочете серйозніше ставитися до покеру.
Як змінюється блеф за фінальним столом?
Бенджамін: Він змінюється достатньо сильно, але це діє в обох напрямках. Це означає, що коли у вас більший стек, ви частіше знаходитимете споти, в яких можна агресивно блефувати, оскільки ваш опонент має скидати набагато більше карт.
І ось тут є заковика, в тому що опонент «має» це робити. Вибір слів тут є важливим. Існує величезна різниця між тим, що люди повинні робити, і тим, що вони будуть робити насправді. Навіть якщо ви знайдете споти, де опонент повинен часто фолдити, це не означає, що він буде це робити. І це може коштувати вам великих грошей.
Яскравим прикладом буде така ситуація: ви захищаєтеся з великим стеком на ВБ проти середнього стека (ефективний стек складає 30 великих блайндів), а на дошці виходить 6-6-5. Ви маєте намір зробити блефовий чек-рейз на флопі, потім ставку на терні та поставити олл-ін на рівері; або навіть зробити донк-лід, ставку на терні та запушити на рівері. Тут важливо розуміти, що це жахливий борд для тих, хто робить опен-рейз із ранньої чи середньої позиції. Враховуючи його середній стек та наявність шортстеків за фінальним столом, опоненту потрібно бути обережним і чекати тут з усім діапазоном рук. У нього немає жодної руки, яка б хотіла зіграти на весь стек.
Навіть карманка тузів тут хоче зіграти максимум дві вулиці велью. У сценарії Chip EV (chEV, тобто не за фінальним столом) ми ставимо на флопі, ставимо на терні та йдемо ва-банк на рівері. Або навіть готові одразу виставлятися на весь стек на флопі проти потенційних 8-8/9-9 чи дро. Не кажу, що це ідеальний спот в ситуаціях chEV, але там хоча б буде розумніше грати на весь стек, ніж у ситуаціях ICM за фінальним столом.
Також потрібно враховувати величезну натсову перевагу для великого стека, який має всілякі комбінації з шісткою, такі як 7-6 різномасні, 10-6, J-6 одномастні тощо. У цього гравця буде непоганий діапазон для ліда (донкбета), оскільки він повинен взяти ініціативу в свої руки і може сам диктувати розмір банка. А оскільки він має більше можливих тріпсів, ніж гравець з середнім стеком, то також може мати і багато блефів.
Незважаючи на те, що великий блайнд має багато блефів, гравець із середнім стеком повинен почати фолдити оверпари на пізніших вулицях, якщо великий блайнд поставить його олл-ін. Але насправді все буває по-іншому, особливо для менш досвідчених гравців. Процес їх мислення виглядає наступним чином: «У мене оверпара, у мене топ мого діапазону, мені потрібно зробити кол». Таким чином, ви отримаєте дуже фолдів від суперника.
Ви можете слідувати підходу GTO і мати багато блефів в подібному споті. Або ж можете використовувати експлойт і розуміти, як інші люди (особливо слабші та менш досвідчені гравці) розглядають ці ситуації. Тоді ви можете мати дуже мало блефів, отримувати значні виграші з тріпсами та не програвати весь свій стек тільки через те, що теорія каже вам блефувати в таких спотах.
Проти сильного суперника, який розуміє ICM і динаміку дошки, а також перевагу по натсам та діапазонам, можливо, було б краще мати більше блефів у цих спотах.
Крім того, ще одним важливим фактором для ICM є розміри ставок. У chEV (ранній і середній стадії турнірів) нам варто використовувати багато ставок розміром в банк та ставити овербети на рівері.
У ICM-спотах ми частіше використовуємо ставки розміром 33, 50 та 60 відсотків банка, враховуючи, що нам потрібно бути обережнішими з нашими фішками. Достатньо часто ви вже будете застосовувати великий тиск ставкою в дві третини банку, що може становити половину стека вашого опонента, оскільки на нього буде впливати серйозний тиск ICM. Ви змусите ваших опонентів потрапляти в складні ситуації, використовуючи ці менші сайзинги, особливо в ситуаціях, коли діапазони дуже широкі (наприклад, малий блайнд проти великого блайнду, пізня позиція проти блайндів).
За фінальним столом головне розумно використовувати свої фішки, а також уважно обирати опонентів. Ставка розміром в 25% банку може спричинити великий тиск проти стека в 10 великих блайндів, але не матиме жодного тиску проти стека в 50 блайндів. Завжди про це пам'ятайте.
За матеріалами cardplayer.com
а можна таких статей побільше.
Згоден. Прочитав з величезною насолодою
зараз нас чекають тільки статті від найбородатішого тренера-модератора.
Я спочатку поняв.
А потім як поняв 🤣🤣🤣
Там відео 😉