Види покеру
На перший погляд, покер – статична карткова гра з мінімумом фізичної активності з боку учасника, але це лише видимість. Так, сидіти за столом (оффлайн або віртуальним), періодично роблячи ту чи іншу ставку, це вам не булліти забивати у 15-кілограмовому екіпіруванні. Але емоції під час гри часом зашкалюють, досягаючи свого апогею при виграші великої суми... або її програші.
За минулі роки з'явилося багато цікавих різновидів покеру, їх кількадесят. Одні приходять і міцно закріплюються у серцях гравців, інші практично відразу вирушають "у відбій". Можливо, ви здивуєтеся, але грати можна не лише проти інших покеристів, а й проти дилера.
Розповісти про всіх у нас не вистачить витримки, але про найпопулярніші ми вам зараз розповімо.
Техаський Холдем для всіх гравців
Texas Holdem – найпопулярніша форма покеру та яскравий представник династії ігор із флопом. Ця дисципліна не просто тягне ковдру трафіку на себе, а фактично повністю ним укривається. Приблизно 90% відвідуваних столів у більшості онлайн-румів займає холдем.
Hold'em та деякі інші різновиди доступні у трьох варіантах: з фіксованою ставкою (fixed-limit або FL), з обмеженням по банку (pot-limit або PL) та безлімітним форматом (no limit або NL).
Гра тут завжди починається з обов'язкових інвестицій у банк (малий та великий блайнд) – це префлоп. Потім кожен із гравців отримує по 2 закриті карти (їх ще називають кишенькові), які будуть використовуватися протягом усієї роздачі. Те, на які стартові руки в покері (префлоп чарти) слід звернути увагу, ми детально розповіли у спеціальному матеріалі.
П'ять загальних карт (говорячи на сленгу, "дошка" або "борд") викладають лицьовою стороною вверх на центру столу в ході трьох раундів торгівлі:
- флоп – вихід перших трьох позицій борда
- терн – четверта позиція
- рівер – п'ята позиція
Кожна вулиця торгів є аукціоном, де в ролі лоту виступає банк – він збільшується з кожним раундом і може досягати захмарної позначки в сотні тисяч доларів (а то й більше). Спектр дій учасників:
- бет – ставка
- колл – урівнювання ставки
- рейз – підвищення ставки
- чек – пропуск ходу
- фолд – пас
Холдем настільки захоплюючий, що ніхто до кінця не може бути впевненим, якою буде його рука у фіналі. Тому багато людей ризикують і блефують, намагаючись вивести опонентів із гри за допомогою свого бета.
Якщо у боротьбі за банк після раунду торгівлі на рівері залишається кілька людей, настає етап відкриття карт (шоудаун). Гравці демонструють свої руки, порівнюючи їхню силу. Перемагає той, кому вдалось зібрати найкращу комбінацію.
Texas Holdem, саме цей варіант грав чемпіон Головної події WSOP 2003, найвідоміший бухгалтер світу та основоположник буму онлайн-покеру – Кріс Манімейкер.
Динамічний Холдем 6+
Одна з модифікацій техаського холдему також відома як покер з короткою колодою або шортдек (англ. short deck). За фактом, це одні й самі правила, комбінації рук, вулиці торгівлі та варіанти дій, але з парою відмінностей, які роблять гру швидше:
- у колоді 36 карт, а не 52 (з номіналом від 2 до 5 видаляються)
- A-6-7-8-9 – це найнижчий стріт
- флеш перевершує фулл-хаус за рангом, а в деяких онлайн-румах стріт може поступатися сету і трипсу (потрібно уточнювати заздалегідь)
- відсутні блайнди, замість них усі учасники ставлять анте, а гравець на баттоні робить бет вдвічі більше
Останнє вірно щодо лише одного з варіантів гри з короткою колодою, є формат 6+ зі стандартними блайндами.
Все, що не робиться, робиться в Китаї, і 6+ Холдем не виняток. Гра народилася і стала справжнім хітом у казино Піднебесної, особливо у Макао – столиці покеру в Азії. Шортдек є ключовим форматом серії Triton Poker та однією з улюблених варіацій покеру професіоналів Микити Бодяковського, Тома Двана та Філа Айві.
Філ АйвіПокер про, приборкувач шортдека і просто хороший хлопецьМені подобається цей формат. Він новий, незвичайний та драйвовий. Тут дуже багато екшену.
Омаха та її різновиди
Ця дисципліна дуже схожа на техаський холдем. Різниця полягає лише у системі складання комбінацій. Гравцям роздають 4 закриті карти, а рука повинна складатися з двох кишенькових карт і трьох позицій борда.
Оскільки потрібно вибрати дві з чотирьох кишеньок, варіантів рук більше, що значно урізноманітнить геймплей. Говорячи про структуру бетів, варіантів омахи також три, але найбільше цінується версія з пот-лімітом.
Захоплююча Omaha Hi/Lo
Омаха хай-лоу виводить екшен на новий рівень. Цей різновид практично не відрізняється від оригіналу. Різниця полягає в тому, що банк дістається не лише учаснику з найкращими картками. Тут враховуються дві комбінації покеру:
- хай – максимально сильне поєднання
- лоу – максимально слабке поєднання
Таким чином, найсильніша комбінація у категорії low – це A-2-3-4-5, а 4-5-6-7-8 – найгірша з можливих. Так, ви правильно помітили, туз тут виступає у ролі одиниці.
Згідно з правилами, весь банк переходить до старшої за рангом хай-руки, якщо нікому не вдалося скласти лоу.
Бувають ситуації, коли один гравець одночасно збирає обидві комбінації (і high, і low). У такому разі він також забирає усі фішки.
П'ятикарткова омаха (5-card omaha або PLO5)
Кожному гравцю роздають по 5 карток на префлопі, але використовувати для формування руки дозволяється лише дві з них. Решта всіх правил абсолютно ідентичні традиційній версії.
Як випливає із назви, грають за правилами pot-limit: максимально допустима сума бета залежить від розміру банку. Тобто можливість поставити всі свої фішки у вас буде не завжди.
Є, адже багато кишенькових карт та екшену не буває. Шестикарткова омаха скрасить будь-яку ігрову сесію. Сценарій розвивається за аналогією до PLO5.
Покер Куршевель
Courchevel (не плутати з гірськолижним курортом у французьких Альпах) – це цікавий різновид омахи різновиду 5-card з одним унікальним моментом: перша загальна карта здається на префлопі (перед першим раундом торгівлі).
Існує Куршевельська версія Hi/Lo, тобто з розділеним банком. Обидва варіанти цікаві, але потрібно більш високий рівень майстерності, новачкам грати буде складно.
Семикартковий покер без спільних карт
Як зрозуміло з назви заголовка, категорія охоплює ігри, в яких учасникам доведеться оперувати 7 картами. Три з них закриті, а чотири доступні для огляду всім. При цьому спільних немає, кожен гравець має свій особистий борд.
Мета роздачі незмінна, фінальна рука за класикою включає лише 5 елементів, а боротьба зі ставками ведеться за годинниковою стрілкою.
Стад
Головна особливість дисципліни – п'ять вулиць торгівлі, але звичних флопів, тернів та ріверів ви тут не побачите. А у вигляді обов'язкових ставок виступає анте (стосується всіх гравців). Роздається по 2 невидимі для інших + 1 видима карта, і роздача триває так:
Перше слово за гравцем, у якого номінал відкритої карти найменший, він робить бринг-ін – це примусовий бет. Варіанти дій стандартні.
Кожен активний учасник отримує по 1 карті відкрито. На цей раз аукціон запускає людина з найстаршою видимою картою.
Гра ведеться за аналогією із другою вулицею. Тобто гравці отримують ще по 1 (відкритій) картці. Перший хід робить той, хто має найсильнішу комбінацію (з трьох видимих карт).
Геймплей на цьому етапі повністю дублює попередню вулицю.
В закриту роздається остання (сьома) карта. Якщо учасників багато, і на всіх карт не вистачає, її кладуть у центр столу – вона стає спільною, тобто використовувати її можуть усі. Йде торгівля, а потім порівнюються комбінації.
Є також 5-картковий Стад та формат “хай-лоу”, але вони поступаються семикартковому у популярності. Основні засади геймплею збережені.
У такому разі звертаються до сили мастей. Порядок наступний: спочатку піки, потім черви, бубни та трефи. Проте це правило не діє на шоудауні.
Разз (він же 7-Card Stud Low)
Якщо ви відчуваєте, що вам не щастить при роздачі карток, обов'язково спробуйте Razz. У цій версії покеру ви можете перемогти навіть при випаданні найгіршої комбінації. По суті, це той же Стад, тільки в хід йде виключно найслабша рука (до вісімки). Додаткова специфіка:
- стріти та флеші відсутні
- на шоудауні банк забирає покерист із найкращою лоу-рукою
- найгірша відкрита карта – король, оскільки туз завжди береться за одиницю
Це рука А-2-3-4-5 або як її ще називають "колесо".
П'ятикартковий покер, його особливості та види
Розглянемо найпоширеніші варіанти – Дро покер та його Лоуболл варіації. Головна відмінність цих ігор – вони проходять з обміном карт. Але є й інші маркери:
- спільної дошки немає
- роздають по 5 кишенькових карт відразу
- мінімальна кількість учасників – 2, максимальна – 5 (в ідеалі, але може бути й 6)
- менша кількість вулиць торгівлі
- залежно від різновиду, допускається від 1 до 3 обмінів
Гравець має право як обмінювати абсолютно будь-яку кількість кишенькових карт, так і залишити руку у вихідному стані.
Лоубол (2-7 сингл-дро та 2-7 трипл-дро)
Якщо вам вдалося зібрати флеш рояль – ту саму комбінацію, про яку всі покеристи мріють вночі, не поспішайте радіти. Тут подібне не цінується, у фаворитах ходять руки категорії “лоу” (найслабкіші). Тобто це протилежний до дро-покеру формат. Популярні види:
Варіація | Кількість кишенькових карт | Кількість обмінів | Кількість раундів торгівлі | Виграшні руки |
---|---|---|---|---|
2-7 сингл-дро | 5 | один | 2 | лоу |
2-7 трипл-дро | 5 | три | 4 | лоу |
Ми про неї не забули. Це ще один різновид покеру з обміном, мета якого – зібрати найкращу молодшу комбінацію різних мастей із чотирьох зданих карт.
Трикартковий покер і з чим його їдять
На відміну від класичних покерних форм, де змагаються з іншими гравцями, тут грають безпосередньо проти дилера.
Перед початком раунду гравець має поставити анте. Дилер здає по три карти (собі та гравцю). Карти покериста лежать лицьовою стороною вгору, а у дилера вони закриті.
Подивившись свою руку, покерист може або зробити ставку, або сфолдити. У першому випадку дилер перевертає свої карти, і оцінюються обидві руки – якщо у гравця вона сильніша, він виграє. У другому – роздача закінчується.
У нього має бути хоча б одна дама на руках, або карта краще. Якщо карти гірші, а за столом кілька активних учасників, вони порівнюють комбінації між собою. Визначення переможця відбувається за стандартною схемою.
Змішані ігри – покер для універсалів
І перша на порядку денному HORSE – формат поєднує різні варіанти покеру в одну гру:
- H – Holdem – Холдем (лімітний)
- O – Omaha Hi/Lo – Омаха Хай/Лоу
- R – Razz – Разз (семикартковий з лоу-рукою)
- S – Stud – Стад (семикартковий з хай-рукою)
- E – Stud8 – Стад хай-лоу (відомий також як “8 або краще”)
Гравці розігрують по одній партії кожної дисципліни згідно з вищезазначеним порядком. В офлайні їхня черговість, однак, може відрізнятися, але це питання потрібно узгодити до початку першої роздачі.
Абсолютно всі партії у ХОРСЕ проходять у форматі fixed-limit.
8-Game Mix або T.H.O.R.S.E.H.A
Мікс з 8 ігор включає наступні види покеру: холдем (безлімітний та фікс-ліміт), омаху (звичайну та хай-лоу), стад (звичайний та хай-лоу), разз та лоубол.
Граючи в змішаний формат, потрібно добре знати всі види покеру, що містяться в ньому, і відмінності в їхніх правилах/стратегії, а це під силу тільки досвідченим покеристам.
Браслетні турніри Eight Game Mix включені в розклад Світової серії покеру. Одне з таких змагань Філ Айві виграв у 2014 році, поповнивши свій банкрол майже на 167 000$.
Китайський покер без раундів торгів
Від традиційної карткової гри Chinese Poker далеко, це скоріше "покерний пасьянс". Але все ж таки одне влучення в класику є – комбінації рук. В іншому правила тут суттєво відрізняються.
Екшен розрахований на 2-4 гравці, яким здають по 13 карток. Їх розміщують у так звані "бокси". Головне правило: у верхньому блоці потрібно скласти найслабшу комбінацію, у центральному – середню за силою, а в нижньому – максимально сильну. При цьому у фіналі кожне поєднання ще має перевершити руки суперників.
За збирання рук нараховуються спеціальні бали, їх називають куші. Порушення ієрархії комбінацій у боксах означає миттєвий програш, а така рука вважається "мертвою".
… Китайський покер походить від іншої відомої в Азії гри – Пай Гоу з розподілом 7 розданих карток на дві руки (верхню та нижню). Суперничають у Pai Gow із дилером, а не з іншими гравцями.
Заключні думки
З моменту зародження і по сьогодні покер приваблює нас своїм зеленим сукном. Сьогодні він котирується як міжнародна гра з величезною аудиторією – трансляції турнірів World Series of Poker на телебаченні збирають велику кількість глядачів. Є також чимало фільмів, присвячених темі покеру.
Багато гравців-початківців вважають, що покер – це в першу чергу Texas Holdem. Не можна заперечувати, що ця версія приваблює величезну кількість людей, але більшість покер-румів пропонують також і інші варіанти.
Хоча перелічені в цій статті види покеру є популярними на даний момент, це не означає, що вони єдині та найкращі. Почніть із холдему, а потім уже приступайте до вивчення інших різновидів.
У нас на сайті є багато детальних матеріалів про топові покерні майданчики GGPoker, PokerMatch, PokerStars, 888poker та інші. Ми розповідаємо, як завантажити додатки на ПК чи смартфони, пояснюємо тонкощі верифікації та відіграшу бонусів.
Покрокові гайди від нашої редакції допомагають оперативно вирішити будь-яке питання. Знайти потрібну статтю можна у розділі "Матеріали".
Різновидів гри багато. Є формати із загальними картами (холдем, омаха), 7-картковий (стад, разз) дро покер з можливістю заміни карт (5-card draw, бадуги), а також його відгалуження лоуболл (2-7 трипл та сингл дро), китайський покер та інші.
Це справа смаку кожного. Хтось віддає перевагу класиці, а комусь до вподоби більш нестандартні форми.
З безлімітного холдему – це найпростіший у вивченні формат. Він ще й найпопулярніший у світі на даний момент.