Участь в азартних іграх може викликати ігрову залежність. Дотримуйтеся правил (принципів) відповідальної гри. Тільки для повнолітніх.
Оновлено
18.02.2024

Покер правила – як грати в покер

Гравцю-початківцю світ покеру може здатися неосяжним – перелік його різновидів вражає. Покер правила в різних дисциплінах багато в чому схожі, їхні відмінності на перший погляд непомітні. Інші модифікації, здається, з традиційним покером і взагалі ніяк не пов'язані. Але кожен вид однозначно вартий уваги.

Для успішного старту необхідно вивчити основи покеру, а потім поглиблювати свої знання, засвоюючи різні стратегії та тактики поведінки. Ця сторінка охоплює базові принципи найвідомішого різновиду покеру Техаський Холдем. Тут описані всі важливі пункти, які потрібно знати новачкам.

А якщо вам далекий Holdem або просто хочеться розглянути інший варіант, скористайтеся панеллю швидкого доступу. Ми зібрали найпопулярніші версії покеру – вас перенесе на цільову статтю в один клац.

Якщо в тексті будуть зустрічатися незнайомі комбінації літер, не соромтеся заглядати в наш словник "Покерні терміни".

Як грати в покер?

За способом організації розрізняють два ігрові формати:

кеш – гра ведеться на гроші, які спочатку обмінюються на фішки, за певними ставками, а стіл можна залишити будь-якої миті

турнірний – учасники сплачують бай-ін (турнірний внесок) та борються за призові місця

Найвідоміший різновид покеру – техаський холдем. У цьому варіанті кожен гравець отримує дві закриті карти (їх іще називають кишенькові) – їхня сила відома лише власнику. У процесі гри на стіл викладають п'ять спільних карт.

Чи знаєте ви?
Чи знаєте ви?

Класичний покер не передбачає наявності спільних карт на столі. Комбінації в такому разі формують із тих, що видали на руки.

Використовується повна колода із 52 карт. Виходячи з цього, у грі можуть брати участь від 2 (хедз-ап) до 9 або 10 (фул-ринг) осіб. Схема розташування гравців за столом (фізично чи онлайн) включає три категорії позицій:

  • ранні – early position або ЕР
  • середні – middle position або МР
  • пізні – late position або LP

Розважальний або спортивний покер, неважливо, – основні правила і мета гри залишаються незмінними. Ваше головне завдання – виграти роздачу, тобто забрати банк. Є два шляхи, як цього досягти:

  • перемогти в торгівлі – змусити всіх своїх опонентів сфолдити до шоудауну, маючи на руках натсову (виграшну) комбінацію у разі фінального раунду, або створивши видимість наявності такої (блеф);
  • перевершити опонентів на шоудауні, зібравши найсильнішу руку – класика жанру.

Старшинство комбінацій

Один із перших пунктів, якому необхідно приділити увагу, –  комбінації в покері. Їх ранжування (порядок) від найслабшої до найсильнішої виглядає так:

НазваОписЙмовірність зібрати руку
Старша карта (High card)Це 5 незв'язаних між собою карт (ні за рангом, ні за мастю, ні в плані порядку) – J♦-3♠-Q♥-7♠-6♣.17,4%
Пара (Pair)Дві карти одного номіналу, наприклад, Q-Q-5-8-9. Чим старша пара, тим краще – пара дам б'є пару десяток тощо.43,8%
Дві пари (Two Pair)Дві карти одного рангу + дві іншого. Наприклад, 4-4-9-9-J.23,5%
Сет/Тріпс/Трійка (Three of a kind)Три карти одного рангу + дві рандомні. Наприклад, К-К-К-7-8. Сет і тріпс відрізняються за способом складання.4,830%
Стріт (Straight)Рука, в якій п'ять карт різних мастей йдуть поспіль. Наприклад, 7-8-9-10-J або 10-J-Q-K-A.4,619%
Флеш (Flush)П'ять карт будь-якого номіналу, але виключно однієї масті. Наприклад, 2♠-3♠-7♠-9♠-К♠.3,025%
Фул-Хаус (Full House)Трійка та пара в одній комбінації. Старший завжди той фулл-хаус, у якого трійка вища за рангом.2,596%
Каре (Four of a kind)Чотири карти одного номіналу + одна рандомна. Наприклад, 7-7-7-7-Q, К-К-К-К-9 тощо.0,168%
Стріт-флеш (Straight-flush)Одномасний стріт, тобто п'ять послідовних карт тієї ж масті. Наприклад, 3♥-4♥-5♥-6♥-7♥ або 8♣-9♣-10♣-J♣-Q♣.0,028%
Роял стріт флеш або флеш рояль (Royal Flush)Найсильніша і водночас найрідкісніша комбінація. Це п'ять карт ідентичної масті від десятки до туза – Т♦-J♦-Q♦-К♦-А♦.0,003% (талісман удачі зайвим не буде 😉)

Іноді за столом виникають спірні ситуації, коли гравці збирають однакові комбінації. У такому разі визначити старшу допоможе Кікер (англ. Kicker). Зазначимо, що до складу самої руки він не входить.

Приклад
Приклад

Михайлу роздали кишенькові A-Q, а Олегу – A-10. На стіл поклали 7-J-A-2-J. Кожен зібрав дві пари (AA-JJ), однак у Михайла kicker дама, а у Олега – десятка, тому роздачу виграє Михайло. Якби кікер був ідентичний, вони б розділили банк.

Правила покеру: варіанти дій під час торгівлі

Згідно з правилами покеру на кожній вулиці гравцям доступні ті чи інші варіанти ходу, а саме:

  • Бет (bet) – зробити ставку.
  • Кол (call) – зрівняти ставку, тобто поставити стільки ж фішок, скільки і суперник (або суперники) до вас.
  • Рейз (raise) – підвищити ставку, тобто внести в банк більше грошей, ніж попередній опонент/опоненти.
  • Ререйз або 3-бет (reraise, 3-bet) – підвищення ставки у відповідь на рейз на поточній вулиці торгівлі.
  • Чек (check) – передача ходу супернику. Ця дія означає, що ви продовжуєте гру, але не додаєте фішки до банку. Мув доступний у таких ситуаціях:
    • на префлопі – з позиції великого блайнду, за умови, що перед вами не підвищували ставку
    • на постфлопі – якщо ви робите хід першим, або до вас також прочекали
  • Чек-рейз (check-raise) – іще один тактичний прийом: спочатку ви пропускаєте хід, а потім підвищуєте ставку опонента.
  • Олл-ін, пуш або ва-банк (all-in) – гра на всі фішки у стеку.
  • Фолд (fold) – пас, тобто відмова від подальшої участі в роздачі.

Обов'язкові ставки: великий та малий блайнд

Окрім добровільних внесків, покер правила гри також включають таке поняття, як "примусові" ставки, вони ж блайнди (від англ. blind - сліпий). Двоє гравців, які сидять ліворуч від батона (дилера), роблять ставки наосліп – так починається партія.

Першим платить малий блайнд (small blind), а потім його сусід – великий блайнд (big blind), чий внесок зазвичай удвічі перевищує суму ставки "малюка".

Наприклад, ви граєте в покер зі ставками 1/2$. Смол блайнд ставить наосліп 1$, а біг блайнд – 2$. В онлайні їх часто позначають абревіатурою ВБ та МБ (англ. BB, SB).

Блайнди покер

Навіщо в грі потрібні блайнди?
Навіщо в грі потрібні блайнди?

Обов'язкові ставки потрібні для того, щоб прискорити темп гри та втягнути гравців у боротьбу за банк, інакше вони просто сидітимуть і чекатимуть ідеальної кишенькової пари. А оскільки ВБ та МБ формують початковий банк, то це ще й запорука того, що у кожній роздачі є шанс щось виграти.

У кеш-іграх найчастіше роблять бай-ін на суму, еквівалентну 100 BB. Якщо бюджет дозволяє витратити на гру, наприклад 50$, тоді необхідно шукати стіл за 0,25$/0,50$. У цьому форматі зростання блайндів не передбачено. Тоді як у турнірах ситуація зовсім інша: блайнди підвищуються через певну кількість хвилин, що робить геймплей динамічнішим.

Вулиці торгівлі та їх послідовність

Увесь ігровий процес техаського холдему зводиться до кількох ключових фаз. Повноцінна роздача складається з 4-х раундів торгівлі: префлоп → флоп → терн → рівер. Потім порівнюють комбінації та визначають переможця партії.

Пропонуємо наочно розібрати кожну вулицю торгівлі, які передбачають правила гри покер.

Префлоп

Префлоп в покері

Виставляються блайнди. Далі всім учасникам роздають по дві кишенькові карти. Розпочинається торгівля. Які є варіанти ходу?

  1. Сфолдити, не втрачаючи при цьому фішок.
  2. Зрівняти великий блайнд, тобто поставити 2$ – згадуємо з попереднього пункту, ця дія називається "кол" (у прогресивному покері – "лімп").
  3. Підняти ставку. Мінімальне підвищення – на один великий блайнд. Таким чином, гравець зрівнює початкову ставку в 2$ + додає іще 2$ (фінальна ставка коштує 4$).

Префлоп покер

Першим на префлопі ходить гравець, що сидить ліворуч від BB. Його позиція називається ранньою (Early position) або UTG (УТГ). Останніми ходять MB та BB. Малий блайнд може зробити:

  1. Фолд, втративши 1$.
  2. Кол – зрівняти ставку ВБ (доставити долар), або поставлену кимось з інших опонентів.
  3. Рейз.

У великого блайнда дії на цьому етапі дещо різноманітніші:

  1. Чек (оскільки він уже поставив обов'язкові 2$). У такому разі торгівля закінчується та роздається флоп (про це далі).
  2. Кол, якщо до нього хтось підвищив.
  3. Фолд (але навіщо, якщо можна прочекати).

Якщо хтось зробив рейз, то всім іншим потрібно зробити кол, фолд або ререйз за бажанням. Мінімальне підвищення – на один блайнд (у нашому прикладі це 2$).

Торгівля закінчується, коли всі учасники зробили свій хід. Гравець забирає банк, якщо його бет/рейз ніхто не зрівняв. Силу своєї руки, зазвичай, не розкривають суперникам, але в домашніх іграх це можливо. Однак не рекомендуємо цього робити – якщо ви блефували, то іншим разом на ваш трюк ніхто не поведеться.

Флоп

Якщо в грі залишилося більше одного гравця, на стіл викладають 3 відкриті карти – це флоп. Потім йде торгівля: крім варіантів ходу, які використовувалися в першому раунді, з'являється можливість просто зіграти чек, і тоді рішення прийматиме наступний гравець.

флоп в покері

Важлива деталь
Важлива деталь

На всіх вулицях, окрім префлопу, small blind заходить у гру першим.

Терн і рівер

Після того, як всі сказали своє слово, на стіл падає четверта карта – терн. Торгівля проходить за вже знайомою схемою. Далі роздають останню спільну кару – рівер.

терн і рівер

Правила покеру: шоудаун або розкриття карт

На цьому етапі порівнюють комбінації фіналістів партії – у роздачі перемагає власник найсильнішої руки.

Showdown також настає у будь-якому раунді, якщо всі учасники йдуть ва-банк. У такому разі додають відсутні карти борду. Процес визначення "чемпіона" ідентичний. Торгівлю, само собою, вже не проводять.

шоудаун в покері

Хто роздає карти?
Хто роздає карти?

У наземному казино цю місію виконує спеціально навчена людина – круп'є. В інших випадках прийнято, що карти роздає гравець на позиції батона (дилер), але це не є суворим правилом. В онлайн-румах використовують технологію ГВЧ.

Можна було б викласти правила гри у покер коротко, але ми вважали за потрібне розповісти все в деталях. Все для вас, котики 🤗.

Обмеження щодо розміру ставок

У техаському холдемі та інших покерних іграх використовуються різні структури підвищення ставок. Є три категорії:

  • Безлімітний (No limit) – найпоширеніший формат, де розмір максимальної ставки дорівнює розміру стека гравця.
  • Пот-ліміт (Pot limit) – найвища дозволена ставка в таких іграх дорівнює розміру спільного банку. Це означає, що максимальний ліміт буде збільшуватися зі зростанням поту.
  • Лімітний (Fixed limit) – для кожного раунду торгівлі розміри ставок фіксовані, виходити за ці межі заборонено. Зазвичай встановлюють обмеження і на кількість рейзів на одній вулиці ставок. Це найбезпечніший вид покеру для банкролу, оскільки гравець не ризикує втратити відразу весь стек.

Інші різновиди гри: омаха, стад, разз, соко, відеопокер

Техаський холдем – безперечний лідер більшості гравців. Однак сучасний покер охоплює безліч інших варіацій, з якими також варто ознайомитись. Вони відрізняються правилами і можуть здатися заплутаними на перший погляд, але вони не менш захопливі.

Омаха

Ще один дуже популярний різновид покеру. Принцип гри такий самий, як і в Holdem, але учасникам роздають чотири кишенькові карти, замість двох. Щоб зібрати найкращу руку, однак, необхідно використовувати лише дві з них плюс три з п'яти на борді.

Більш складною версією є omaha hi/lo, в якій, окрім найстаршої комбінації (хай), виграє ще й наймолодша (лоу). Тобто гравцеві потрібно постаратися зібрати дві комбінації.

Стад

На першому етапі кожному роздають по дві карти: одну закриту, іншу – відкриту. На основі побаченого гравці роблять свої ставки: продовжують участь або пасують.

Далі видають іще по чотири карти: три відкриті та одну закриту. Відбувається торгівля, а потім настає етап порівняння комбінацій.

Відомі варіації гри в Stud на 5, 6, 7 і навіть вісім карт.

Разз

Це гра категорії "лоубол", де перемагає молодша покерна рука. Ще одна відмінність – на руки видають по 7 карт. Складаючи комбінацію, використовують лише п'ять, водночас не можна, щоб у наборі повторювався один і той же номінал (ранг).

Руки розкривають не цілісно, ​​а по одному елементу. Якщо перші карти рівносильні, порівнюють другі, потім треті і т.д. Виграє той гравець, у якого номінал карти менший.

Соко (Sökö)

Найбільшу популярність цей варіант покеру здобув у Фінляндії. По суті, гра дуже нагадує Стад на 5 карт, за винятком ранжування комбінацій. Є дві додаткові руки: 4-картковий стріт та такий самий флеш. Їхній ранг вищий, ніж у пари, але нижчий, ніж у двох пар.

Стріт із 4 карт включає лише чотири послідовні карти плюс одну рандомну. Порівнюючи такі руки, спочатку зіставляють стріти: якщо вони рівні, переможця визначають за номіналом п'ятого елементу. Говорячи про флеш із 4 карт, застосовується аналогічна схема.

Звичайні straight та flush також є у переліку (на своїх місцях у плані старшинства).

Відеопокер

На сьогодні це дуже популярний формат гри в покер, що базується на розіграші п'яти карт. Цей формат пропонують у багатьох казино онлайн.

Відеопокер часто прирівнюють до ігрових автоматів. Однак, на відміну від слотів, тут присутній елемент майстерності – оптимальне розігрування руки, яку вам роздали, відповідно до рейтингу покерних комбінацій.

Це лише кілька варіацій покеру, насправді їх десятки. Важко сказати, який вид кращий чи цікавіший. Кожна гра має свої унікальні переваги та шарм – цей вердикт за вами.

Іще декілька слів наостанок

Для новачків процес навчання може виявитись досить складним, але це питання практики. Ми намагалися пояснити, як грати в покер простою мовою – з картинками та прикладами. Ну а як дорости до poker pro та катати на професійному рівні – читайте розділ "Стратегії гри в покер".

Як-то кажуть, finita la стаття, котики 😇. Побачимося в інших матеріалах на Cardmates. Всім легкого старту та вдалого подальшого польоту!

P.S. Додайте цю сторінку до закладок, щоб правила гри в покер були завжди під рукою😉

Досліджуй світ покеру разом із Cardmates
Досліджуй світ покеру разом із Cardmates

У нас на сайті є багато детальних матеріалів про топові покерні майданчики GGPoker, PokerMatch, PokerStars, 888poker та інші. Ми розповідаємо, як завантажити додатки на ПК чи смартфони, пояснюємо тонкощі верифікації та відіграшу бонусів. 

Покрокові гайди від нашої редакції допомагають оперативно вирішити будь-яке питання. Знайти потрібну статтю можна у розділі "Матеріали".

Поширені запитання

⏳Як довго триває гра?

У турнірному покері гра триває доти, доки не визначиться чемпіон. У кеш-іграх кожен продовжує свою участь стільки, скільки забажає.

🤔Що сильніше: сет чи тріпс?

У цих комбінацій ідентичні складові елементи, але на практиці сет сильніший, ніж тріпс.

📌Яку масть правила в покер розглядають як найсильнішу?

Масть не грає ролі під час визначення переможця, але в деяких спірних ситуаціях (наприклад, вибір місця за столом) її все ж таки враховують. Порядок наступний: ♠, ♥, ♦, та ♣.

❓З яких турнірів варто почати свій шлях новачку?

Найкраще починати з фріролів, оскільки це безкоштовні івенти, що дозволяють виграти реальний приз (гроші чи квиток на інший турнір).

Відгуки (3)
Аура користувача artemsergeyevich82 173
Україна artemsergeyevich82
Без статусу

Дякую дуже цікаво,щось знав,щось ви роз'яснили з допомогою картинок.Пізнавально і цікаво, обов'язково спробую.

Аура користувача catamount 58
Україна catamount
Без статусу

Дякую за статтю. Адже в ній визначено більшість термінів гри з абревіатурою  англійською і українською. 

Аура користувача OlejeanCmates 2592
Україна OlejeanCmates Гуру
Гуру

Доступно, грунтовно і якісно як для початківця, так і для досвідченого гравця. Приклади і поради можна застосовувати на практиці. 

Незареєстровані користувачі не можуть залишати відгуки.
Будь ласка, увійдіть або зареєструйтеся.