Омаха: базові правила
Рано чи пізно частина покеристів, які грають у техаський холдем, починають цікавитися іншими видами покеру, менш популярними, але не менш захопливими та феєричними. У цьому докладному ґайді ми розповімо вам про те, як грати в омаху – другу за популярністю варіацію покеру, та опишемо її правила.
Техаський холдем і омаха вже давно є популярними форматами покеру. Однак показово, що останнім часом спроби заробити в Холдемі стають все більш складним завданням, тому багато любителів покеру намагаються спробувати себе в Омасі. Перед тим, як узятися за вивчення цієї дисципліни, буде корисно ознайомитися з правилами холдему, оскільки омаха покер базується саме на них. Проте навіть досвідчені гравці припускаються помилок при переході з однієї покерної дисципліни до іншої.
Вважається, що вперше омаха-покер з'явився в сімдесяті роки. Саме тоді в Детройті була популярна гра, яка нині називається п'ятикартковою омахою. Гра швидко набула популярності й незабаром поширилася на інші штати. Цікаво, що перехід від 5 до 4 кишенькових карт відбувся з ініціативи казино. Власників ігрових закладів не влаштовувало, що за столом могло сидіти не більше ніж 8 осіб, це і стало причиною зміни правил.
Для гри в омаху використовують ідентичну колоду карт, що й для безлімітного холдему: 52 карти, без джокерів.
Як грати в омаху: правила гри
Сівши за вивчення цього виду, ви відразу помітите, що в грі омаха правила подібні до правил техаського холдему. Раунди торгівлі та комбінації теж аналогічні, але є й деякі відмінності:
- Гравці отримують 4 кишенькові карти (на дві більше, ніж у холдемі).
- Комбінація гравця обов'язково повинна включати 5 карт: дві на руках та три спільні карти з борду.
Роздача в грі Omaha poker відбувається таким чином (розглядаємо варіант пот-ліміт омаха з чотирма закритими картами):
Перед початком роздачі карт дві людини наосліп роблять обов'язкові ставки – малий блайнд (МБ) та великий блайнд (ББ). Кожен гравець отримує чотири кишенькові карти (взакриту).
Стартує раунд торгівлі під назвою префлоп. Перше слово надається гравцеві на позиції зліва від ББ (УТГ або under the gun). Гравці можуть сфолдити (викинути карти в пас), зрівняти попередню ставку або зробити рейз.
Якщо після префлопу в грі залишилося щонайменше два гравці, на борд викладають три спільні карти – це називається флоп. Розпочинається нове коло торгівлі, і цього разу перше слово за гравцем на малому блайнді (якщо він у грі). Важливим нюансом для омахи пот-ліміт є обмеження максимальної ставки чи рейзу.
Після торгів на борд викладається четверта карта (терн). Гравці знову оголошують свої рішення, і з'являється остання спільна карта (рівер). Проходить заключний раунд торгів. Якщо більше ніж один гравець претендує на банк, то відкривається шоудаун – порівнюються комбінації та визначається переможець, якому дістанеться пот.
Як визначити переможну комбінацію в омасі
Якщо ви вже знайомі з правилами холдему, зможете швидко освоїти й омаху. Комбінації у цій грі аналогічні, але покеристи обов'язково повинні використовувати дві свої кишенькові карти, щоб скласти ту чи іншу комбінацію.
Для кращого розуміння наведемо приклад:
Гравець 1: K ♥Q♥J♦9♦
Гравець 2: A♥10♣5♣4♦
Борд: 10♥5♥4♥7♥3♦
В роздачі перемагає Гравець 1, адже у нього червовий флеш до короля; Гравець 2 зібрав дві пари десяток та п'ятірок. Гравець 2 програє, хоч і має 5 червових карт з тузом, але у нього лише одна червова кишенькова карта.
Гру омаха іноді називають "натсовий покер". Причина цього проста: найчастіше на шоудауні виграють дуже сильні руки, тобто так звані натси, які в холдемі зібрати набагато складніше.
Покер омаха та холдем: спільні риси
Омаху також називають чотирикартковим холдемом, з чого сміливо можна зробити висновок, що ці формати багато в чому схожі. Тому ми розпочнемо зі спільних рис вказаних покерних дисциплін, а потім подивимося, чим вони все-таки відрізняються.
У них схожі правила:
- перед раундами торгівлі гравцям роздають стартові руки. Після цього два учасники розміщують SB та BB;
- у кожній роздачі є чотири стадії, а саме: префлоп, флоп, терн та рівер;
- раунд ставок складається із чотирьох етапів. У кожному раунді торгівлі учаснику пропонують такі варіанти дій: фолд, ставка, рейз, кол, чек;
- банк присуджується учаснику, який залишається один у роздачі, або має найсильнішу комбінацію й показує її на шоудауні;
- комбінаторика визначення чемпіона аналогічна (список можливих комбінацій ідентичний).
Тепер давайте перейдемо до відмінностей між омахою та техаським холдемом.
Основні відмінності омахи від холдему
Кількість карт
На самому початку гри в учасників різна кількість карт: дві в техаському покері та чотири в омасі. Безумовно, шанс зібрати хорошу комбінацію в омасі набагато вищий, адже чим більше у вас карт, тим більша ймовірність скласти сильний набір карт. Проте, варто враховувати, що такими ж перспективами володіють й ваші суперники.
Формування комбінації
В омасі потрібно пустити в дію дві карти зі свого запасу і три карти зі стола. У дисциплінах, які ми порівнюємо, будь-яка комбінація включає п'ять карт – поєднання кишенькових та спільних. Але в холдемі ви можете використовувати одну закриту карту і чотири з борду, або взагалі всі п'ять спільних карт, тоді як в омасі доступний лише один (вищевказаний) варіант.
Структура ставок
І в холдемі, і в омасі є різні варіанти структури ставок. Це може бути безлімітний формат, лімітний, пот-ліміт або фіксований ліміт. Деякі з цих видів дуже популярні серед гравців, тоді як в інші майже ніколи не грають. Якщо говорити про холдем, то найпоширеніший варіант, безумовно, безлімітний холдем. А якщо про омаху – це, звичайно ж, пот ліміт омаха.
Сила комбінацій
Багатьом гравцям подобається структура ставок у холдемі, тому вони віддають перевагу саме цій дисципліні. Однак омаха має одну особливість, яка полегшує складання хорошої руки, оскільки наявність 4-х карт дозволяє складати сильну покерну комбінацію набагато частіше .
Ця особливість наповнює омаху захоплюючими діями, тут більш насичений та динамічний екшн. Учасники частіше розігрують стадію постфлопу та не розглядають можливість фолду. А все тому, що такі гравці не знають про відносну силу своїх карт.
Наприклад, рука з двома тузами на префлопі вважається сильною рукою в холдемі, тоді як в омасі більш важливими є дві інші кишенькові карти. Варто відзначити, що рука AA набагато сильніша в холдемі, ніж рука ААхх в Омасі. Тому недосвідчені гравці переграють з такими картами, створюючи цей яскравий екшен.
Важливість постфлопу та стиль гри
Є ще одна особливість гри в омаху – на префлопі складно визначити фаворита. Припустімо, що у вас сильна рука, але навіть при такому розкладі ймовірність вийти вперед проти одного суперника буде лише 65%. Після флопу гра набиратиме обертів. Ставки збільшуються, а розмір банку на терні та рівері значно перевищуватиме розмір попередніх ставок. Звідси випливає, що омаха – це радше постфлоп гра.
Що ж до стратегії гри, то в омасі рекомендується застосовувати тайтовий стиль, адже натсові руки є «головними героями» в цій дисципліні. Міцна середня рука не гарантує вам успіху. На префлопі й постфлопі краще підстрахуватися, інакше помилки дорого вам обійдуться (в буквальному сенсі).
Важливість блефу
Багато хто намагається з'ясувати, в яких дисциплінах блефувати важче. Омаха в цьому питанні стоїть на першому місці, оскільки слабку чи посередню руку відправляють в пас не так часто, як вона може покращитись до сильної руки. А от любителі техаського холдему, як правило, частіше позбавляються від карт, які не потрапили у флоп. Таким чином, ці гравці більш уразливі до блефу.
Ступінь складності гри
Досі точаться суперечки щодо рівня складності дисциплін, що порівнюються. Можна сказати, що безлімітна омаха набагато складніша за безлімітний холдем, а що стосується гри в PLO, то тут остаточний висновок зробити складніше.
Багато гравців не повною мірою використовують діапазон можливих розмірів ставок, і новачку грати в омаху буде набагато складніше. Ми можемо зрозуміти, як дві карти взаємодіють із флопом у холдемі, тоді як з чотирма картами все стає складніше. Гравець-початківець може пропустити комбінацію або ж подумати, що склав її, помилившись у виборі потрібних карт. Проблеми з формуванням комбінації – одна з причин, чому холдем залишається номером один у світі покеру. Вивчати правила омаха покеру та ранжування комбінацій нескладно, а регулярна практика гри дозволить швидше зрозуміти нюанси складання рук.
Види омахи за структурою ставок
- Пот-ліміт омаха (Omaha Pot-Limit)
ПЛ Омаха – найпопулярніший формат. Максимальна ставка обмежена розміром існуючого банку. Наприклад, у банку на флопі 10$, якщо до вас ніхто не проявляв агресії, то ви можете зробити ставку розміром у банк – 10$.
- Фікс-ліміт омаха (Fixed Limit Omaha)
Діє ліміт на розмір ставок. Наприклад, гра на ліміті 10$/20$. Мінімальний бет складе 10$, а максимальний – 20$. Блайнди у цій грі будуть 5$/10$. На терні та рівері можна поставити максимальний бет. У нашому прикладі це 20$, а рейз – 40$. Фікс-ліміт омаха передбачає максимальну кількість ререйзів (cap). Найчастіше зустрічається обмеження в три ререйзи, але деякі руми мають cap в чотири ререйзи.
- Ноу-ліміт омаха (No-Limit Omaha)
У цьому форматі гравець може поставити всі свої фішки в центр стола на будь-якій вулиці торгівлі. На відміну від холдему, в омасі ця версія не дуже популярна.
Різновиди омахи
Існує кілька поширених варіацій гри в омаху, і кожна з них має свої особливості в плані правил. Коротко розглянемо основні різновиди, окрім звичної 4-карткової омахи.
Омаха 5 карт
П'ятикарткова омаха – як легко можна здогадатися, відрізняється від класичної лише кількістю кишенькових карт (тут їх п'ять замість чотирьох). Поява додаткової закритої карти значно ускладнює стратегію гри. Головною причиною цього є різке збільшення кількості унікальних стартерів (стартових рук).
До речі, в омаха 5 карт правила побудови комбінації залишаються незмінними: використовуємо дві кишенькові картки із п'яти на руках плюс три карти на столі. Головний рум для гри в п'ятикарткову омаху – це, безумовно, Покерстарс.
Омаха 6 карт
Так, все правильно, буває і шестикарткова омаха. У грі омаха 6 карт правила фактично такі ж, як і в попередній варіації, лише з однією відмінністю. Тут гравці отримують цілих шість карт на руки, але в ході торгів на борді так само з'являється ще п'ять карт. Румом-новатором, який запропонував своїм клієнтам такий варіант, вважається PokerStars – це сталося у 2020 році. Знову ж таки, покеристи можуть використовувати лише дві карти з 4 кишенькових, і проводиться така гра виключно у форматі пот-ліміт.
Омаха хай-лоу (Омаха 8)
Омаха хай-лоу – перемагає старша та молодша комбінація, при цьому лоу-рука має знаходитися в діапазоні від туза до вісімки. Якщо у п'ятикартковому та шестикартковому варіанті головною (і практично єдиною) відмінністю є одна або дві додаткові кишенькові карти, то омаху хай-лоу сміливо можна назвати окремою покерною грою зі своїми особливостями та унікальною стратегією. Цей формат також іноді називають "Омаха 8" або "Омаха 8 або краще". Для вашої зручності ми підготували окремий докладний ґайд про правила омахи хай-лоу, а зараз коротко пройдемося по важливих моментах цього різновиду.
Особливості правил омахи хай-лоу:
- виграшні комбінації категорії хай в омасі хай-лоу такі ж, як і в класичній версії;
- комбінації категорії лоу повинні відповідати певним вимогам, щоб ви могли виграти половину банку. Для виграшу лоу-банку ваша рука має складатися з 5 неспарених карт від туза до вісімки; тузи в лоу прирівнюються до одиниці;
- флеші та стріти не враховуються в лоу-комбінаціях. Це означає, що найсильнішою можливою лоу-рукою є А23345;
- лоу-комбінації порівнюють від найстаршої карти до наймолодшої. Приклад: А 2 3 5 6 обігрує А 2 3 5 7;
- будь-яка рука з парою або картою вище за вісімку не може виграти лоу-банк;
Саме формат омаха хай-лоу (пот-ліміт) входить до складу HORSE (різновид покеру). Так розшифровується друга буква абревіатури (O = Omaha Hi-Low Pot-Limit).
Куршевель омаха
Куршевель (Courchevel poker) – різновид п'ятикарткової омахи. Його головна особливість полягає в тому, що на префлопі гравці бачать одну спільну карту, окрім своїх 5 кишенькових. Після префлоп торгівлі здають ще дві карти, які остаточно формують флоп, а далі (терн та рівер) здають без змін.
Гри в покер Куршевель має досить прості правила. Якщо ви вже грали у звичайну омаху, то складнощів у вас не виникне. Єдина відмінність від п'ятикарткового формату – це перша карта флопу, яку відкривають для всіх гравців іще на етапі префлопу. Це впливає на стратегію та на вибір стартових рук для гри. До речі, в куршевель можна пограти й у форматі хай-лоу. Така опція доступна знову-таки на Покерстарс.
Де можна зіграти в омаху
Як і для холдему, для омахи є різні варіанти гри:
- МТТ (багатостолові турніри);
- кеш (гра на різних лімітах);
- СНГ (турніри формату сіт-енд-гоу);
- джекпотні СНГ.
Ось кілька покер-румів, де завжди можна зіграти в омаху:
Ви ознайомилися з базовими правилами та різновидами омахи. Ця гра сповнена динаміки та веселощів. Незважаючи на те, що холдем популярніший, а кількість навчального матеріалу з цієї дисципліни більша, попит зростає і на омаху. Покер-руми активно пропонують Омаху з різними лімітами. Крім того, турніри по Омасі проводяться як на WSOP, так і в онлайні. Багатьом відомим гравцям подобається ця дисципліна, вони транслюють свою гру на спеціальних сайтах та записують навчальні відео. Наприклад, у покерного профі Даніеля Негреану є багато навчальних матеріалів, у тому числі відео про PLO.
Підсумовуючи, слід сказати, що і омаха, і холдем – дуже цікаві та прибуткові дисципліни. Холдем трохи популярніший і легший в освоєнні, хоча й там є такі непрості поняття як рівновага Неша. Омаха трохи складніша, але в цій грі можна заробити непогані гроші. У будь-якому випадку можливість грати в кожній з дисциплін дасть вам безцінний досвід. А якщо хочете спробувати щось цікаве для розваги, вас може зацікавити розписний покер. Отже, робіть свій вибір та удачі за столами!
Поширені запитання
Багато хайролерів активно грають в омаху. Серед найбільш відомих та успішних можна назвати Філа Гальфонда, Філа Айві та Джейсона Мерсьє.
В омасі використовують такі ж комбінації, як і в техаському холдемі. Важливо, що для гри в покер омаха правила побудови комбінацій відрізняються, тому що в холдемі можна використовувати всі кишенькові карти відразу, а в омасі – лише дві.
Максимальний вид омахи – шестикарткова. Сім карток на руки не видається, оскільки це значно обмежує можливу кількість учасників. Найпопулярнішими варіантами все одно залишаються класична омаха (4 карти на руки) та омаха хай-лоу.
Ні. Це пояснюється різною кількістю стартових карт, які отримують гравці на префлопі.
Підійде калькулятор омаха під назвою Equilab (є й версія для холдему).