Блеф у покері
Блеф – це ніщо інше як обман, але в покері це поняття має ширше значення.
Отже, блеф, що це таке?
Блефом у покері заведено називати спеціальний прийом, мета якого переконати противника у тому, що у вас на руках сильніша комбінація, ніж є насправді. Він виражається в специфічній поведінці й ставках гравця, що підштовхують опонентів скинути свої карти.
Іншими словами, блеф – це ставки та підвищення покериста в роздачі, коли у нього немає готової руки чи вона досить слабка, аби вибити опонентів з гри й забрати банк не доходячи до шоудауну.
При блефі гравцеві не вигідно грати до кінця і показувати свої карти, оскільки це принесе йому перемогу в дуже рідкісних випадках (коли суперник чи суперники теж блефували або не "спіймали" аути, застосовуючи напівблеф), а опоненти, побачивши відкриті карти, зрозуміють, що він блефував і не повірять йому наступного разу.
Основні знаряддя блефу: ставки, телси, покерфейс.
Загалом можна виділити 2 основних види блефу – це чистий блеф і напівблеф.
Чистий блеф
«Чистим» заведено називати такий блеф, який практично не має шансів на перемогу. Коли ви намагаєтесь демонструвати сильну руку, хоча насправді не маєте ні пари, ні гатшоту, ні будь-якого іншого дро.
Приклад чистого блефу:
У цій ситуації у вас немає ні готової комбінації, ні стріта чи флеш-дро, і навіть, якщо на стіл покладуть 6 або 4 й у вас буде пара – вона буде дуже слабкою на цьому борді.
Навіть відомі професіональні гравці досить рідко застосовують чистий блеф.
Напівблеф
Напівблеф – це ситуація, у якій ви граєте не зі слабкою рукою, а з такою, що має шанси на перемогу, наприклад, коли у вас є пара або дро. У такій ситуації ви можете виграти роздачу, вибивши опонента з гри обманом, опинившись з сильнішою рукою на шоудауні (якщо опонент також блефував) чи отримавши потрібні аути на перемогу.
Напівблеф популярніший, ніж чистий, оскільки залишає гравцеві шанси на виграш. Цей прийом часто застосовується, коли гравець "ловить" стріт-дро чи флеш-дро.
Приклад напівблефу:
На флопі у вас немає готової комбінації, але ви цілком можете закрити своє пікове флеш-дро на тьорні або рівері, а також є невеликі шанси, що на борді покладуть 3 і 5 й тоді вам закриється стріт.
Блефкетчер
У покері існує таке поняття, як блефкетчер (дослівно – «ловець блефів»). Можна сказати, що блефкетчер, це такий блеф (найчастіше чистий), коли гравець може виграти тільки в тому разі, якщо його опонент теж блефує. Вам потрібно не тільки вміти блефувати, а й бачити, коли блефує ваш опонент.
Загалом існує набагато більше видів блефу, ніж чистий та напівблеф.
Види блефу
Блеф можна розділити на кілька видів, залежно від ситуації, в якій ви вирішили його застосувати:
- стіл – блеф на пізній позиції на префлопі з метою поцупити блайнди;
- рестіл – підвищення ставки у відповідь на стіл пізніх позицій від блайндів (захист блайндів);
- сквіз – вид блефу, коли гравець підвищує у відповідь на чуже підвищення та чийсь кол. Наприклад, якщо на префлопі Гравець А підвищив, Гравець В – зробив кол, а Гравець С – підвищив, то вважають, що Гравець С виконав сквіз. У такій ситуації Гравець А потрапляє у пастку, не знаючи, що зробить Гравець В.
- блеф-3бет і вище – префлоп-блеф, виражений третім (або більше) підвищенням за столом. Приклад: Гравець А підвищив (зробив 1бет), Гравець В – зробив рейз (2 бет), а Гравець С блефує і робить 3бет (або далі по черзі хтось блефуючи робить 4бет, 5бет). Досить ризикований прийом, оскільки велика ймовірність того, що гравці. які сидять перед покеристом, що блефує, мають хорошу карту.
- контбет – продовження підвищення, тобто ставка від того гравця, який на попередній вулиці (вулицях) здійснював активні дії. Наприклад, контбетом можна назвати ситуацію, коли префлоп-агресор робить ставку на флопі. При грамотному блефі важливо «дотримуватись своєї лінії» доти, доки в цьому буде сенс. Якщо ви відчуєте, що в опонента може бути сильна рука, робити контбет немає сенсу.
- флоат – зрівняння (кол) ставки, з метою вибити опонента на наступних колах торгів. Як правило флоат застосовує гравець у позиції.
Кращі ситуації для блефу
Думка про те, що блефувати можна в будь-якій роздачі – помилкова, і багато початківців роблять одні й ті ж помилки. Якщо блефувати занадто часто, то існує великий шанс, що вас хтось розкусить, а якщо не блефувати зовсім – ви втрачаєте шанс заробити чималі гроші. Тому варто знайти комфортний для вас баланс блефу, щоб застосовувати його максимально ефективно і прибутково.
Трохи математики: блеф має позитивне математичне очікування тільки в тому разі, якщо ймовірність фолду опонентів і вашого виграшу в роздачі вище за шанси банку.
Блеф буде працювати краще за наступних обставин:
- у грі беруть участь мало гравців (чим більше гравців, тим більший шанс, що комусь закриється непогана комбінація, а чим менше гравців – тим легше їх вибити з гри);
- карти на столі мають аути на сильні комбінації, і ви можете удати, що вони у вас є;
- суперники можуть прийняти ваші дії до блефу за гру з сильними картами;
- в опонентів низькі шанси банку;
- проти вас грає тайтовий гравець/гравці, здатні скинути в пас карти середньої сили.
Коли й чому варто блефувати
Ви ніколи не повинні блефувати просто так. Це дуже небезпечно і, як правило, невигідно. Мистецтво грамотного блефу має дуже важливе значення. Ви повинні розробити власну стратегію застосування цього прийому і використовувати його тільки в конкретних ситуаціях.
Основні завдання блефу, залежно від переслідуваних цілей:
Блеф заради виграшу: коли ви розумієте, що ваша рука не буде найсильнішою на шоудауні й вам просто необхідно вибити опонентів з гри, переконавши їх у тому, що у вас сильніша рука.
Блеф з метою спантеличити опонентів: пам'ятайте, суперники стежать за вашою грою, і якщо ви рідко блефуєте – їм буде складніше прийняти рішення в роздачі проти вас. Однак, якщо вас спіймають на блефі – це не завжди погано. Опоненти побачать, що ви можете грати з поганою рукою і будуть оплачувати ваші виграшні руки з надією спіймати вас на блефі.
Блеф, як спосіб тиску: в покері часто доводиться приймати складні рішення і ваш блеф поставить опонента в некомфортну для нього ситуацію. Йому доведеться гадати, яка у вас карта, і якщо гравець піддасться тиску, він швидше за все скине в пас навіть досить сильні руки.
Як потрібно блефувати?
Не забувайте, блефувати потрібно правильно. Ви повинні пам'ятати як мінімум три основних правила ефективного блефу:
- Удавайте конкретну руку. Щоб блеф вдався, і опонент вам повірив, ви повинні чітко уявляти конкретну сильну руку, яка могла б скластися у вас в цій роздачі, якби ви отримали інші кишенькові карти, і застосовувати таку лінію розіграшу, яку б ви застосували, опинись потрібні карти у вас насправді. Якщо на дошці вимальовується стріт-дро – ви можете удати, що у вас закрився стріт, якщо три карти однієї масті – "демонструйте" флеш, з тузом на столі ви можете змусити опонента повірити, що у вас на руках тузи тощо.
- Вибирайте слабких супротивників. Не переставайте стежити за грою опонентів. Навіть якщо ви не планували блефувати, але на флопі помітили невпевнену ставку чи кол опонента, ви можете вибити його з гри. Допомогти в цьому може зібрана покерним софтом статистика. Вона покаже, хто з опонентів грає більш акуратно і швидше за все скине карти на ваш рейз.
- Краще блефувати проти одного, ніж проти багатьох гравців. Як уже згадувалося вище, легше обманути одного гравця, ніж декількох.Чим більше покеристів у роздачі, тим складніше вам буде переконати їх в силі своєї руки й змусити скинути карти, і тим більше буде шанс, що хтось із них збере непогану комбінацію. Крім того, не забувайте, що блеф більш ефективний проти тайтових гравців, а тому не намагайтеся обманути автоколерів.
Значення слова
Блеф чи "Bluff" дослівно з англійської перекладається як обман.
Синоніми слова «блеф»:
Обман, брехня.
У покерному блефі проявляється мистецтво справжніх професійних гравців, які не потребують хороших карт, щоб виграти гроші.